Zinātnieku nakts noslēgusies, gaidām nākamo!

Piektdien, 23.septembrī , Ventspils Augstskolā un pilsētā norisinājās projekta „Zinātnieku Nakts 2011” pasākumi ("Researchers' Night 2011", CHEMI 287506, EU, FP7 programme).

Ventspils iedzīvotājiem un viesiem bija iespēja ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos un noskaidrot jaunākos sasniegumus zinātnē.

Pirmais pasākumu cikls bija Ventspils Augstskolas pasniedzēju vieslekcijas Ventspils pilsētas vidusskolās, kurās vidusskolēni un citi interesenti tika iepazīstināti ar modernajām elektronisko shēmu izstrādes tehnoloģijām, satelītkomunikācijām, jaunu materiālu īpašībām un to konstruēšanu, mūsu Saules uzbūvi un to, vai mūsdienu zinātnieks ir spējīgs uzrīkot pasaules galu, u.c. tēmām. Kā atzīst pasniedzējs Gatis Gaigals, vidusskolēnu aktivitāte bijusi liela un skolēni ar interesi vērojuši demonstrācijas un paši piedalījušies eksperimentos.

Zinātnieku nakts 2011 galvenā aktivitāte bija Ventspils Augstskolas, Ventspils pilsētas domes un Kurzemes plānošanas reģiona organizētais vidusskolēnu konkurss „Ķīmija mums apkārt”. Kopumā pasākumā piedalījās 14 vidusskolēnu komandas no visas Latvijas, to skolotāji un līdzjutēji. Lai cīnītos par vērtīgo balvu, komandas bija ieradušās gan no Kurzemes puses – Ventspils, Kuldīgas, Talsiem, Grobiņas, Priekules, gan no Zemgales – Auces, Olaines, Bauskas, Jēkabpils.

Konkurss norisinājās divos posmos. Pēc pirmā posma rezultātiem tika noskaidrotas sešas labākās komandas, kas turpināja cīņu par galveno balvu. Pirms otrā posma sākuma  visas komandas tika apbalvotas ar veicināšanas balvām no Kurzemes plānošanas reģiona , kā arī katra komanda saņēma brīvbiļetes Ventspils Jaunrades nama observatorijas un planetārija apmeklējumam.

Paralēli pirmā posma uzdevumiem, žūrijai bija uzticēts noteikt komandu ar interesantāko un atraktīvāko mājas darbu par tēmu „Ķīmija ikdienas šķērsgriezumā”. Žūrijas balvu – Ventspils Amatu mājas apmeklējumu un mācībstundu – ieguva Grobiņas ģimnāzija ar komandu „Nākotnes ķīmiķi”.

Konkursa otrajā posmā savus spēkus ķīmijā pārbaudīja atlikušās sešas komandas. Konkursa uzdevumi nebija viegli, ko atzina arī Valsts ķīmijas olimpiāžu dalībnieki un laureāti, tomēr godalgotās vietas tika noskaidrotas.

6.vieta – Ventspils 2.vidusskola ar komandu „Alķīmiķi”.
5.vieta – Auces vidusskola ar komandu „Inertie elementi”.
4.vieta – Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžas profesionālā vidusskola ar komandu „OMTK”.

Šīs komandas papildus veicināšanas balvām ieguva Ventspils Augstskolas pasniedzēju grāmatas - J.R.Kalniņa, G.Hiļķevičas un E.Vītolas „Matemātiskā modelēšana”  un J.Žagara un I.Vilka „Astronomija augstskolām. Otrais pārstrādātais izdevums” .

3.vieta – Priekules vidusskola ar komandu „C2H6O”.
Komanda tika apbalvota ar 3 mēnešu abonementu žurnālam „Ilustrētā zinātne” un Ventspils Amatu mājas apmeklējumu.

2.vieta – Bauskas Valsts ģimnāzija ar komandu „B-komanda”.
Komanda tika apbalvota ar Skolēnu enciklopēdijām un skolotāja ar Lielo Ilustrēto enciklopēdiju un Ventspils Amatu mājas apmeklējumu.

1.vieta – Jēkabpils Valsts ģimnāzija ar komandu „Ķīmiķu klans”.
Komanda izcīnīja pilnībā apmaksātu ekskursiju uz Zinātnes centru Cēsīs un Zinātnes centru „Ahhaa” Tartu, Igaunijā.

Organizētāji vēlreiz apsveic uzvarētājus un saka lielu paldies visiem dalībniekiem un līdzjutējiem!

Vakarpusē kafejnīca „Panorāma” bija kļuvusi par īstu Zinātnes kafejnīcu, kurā visi zinātnes entuziasti un interesenti varēja noklausīties Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta „Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” direktora un vadošā pētnieka Valda Avotiņa aizraujošo lekciju par materiālu zinātnes fundamentālajām likumsakarībām un vadošā pētnieka Ivara Šmelda lekciju par astroķīmiju.

Dienas izskaņā bija atvērtas Ventspils Augstskolas mācību laboratorijas un apmeklētāji bija aicināti izmēģināt dažādas iekārtas un veikt eksperimentus, lai kaut nedaudz pietuvinātos gan mūsu studentu studiju procesa norisei, gan zinātnieku ikdienas darbam.

Ņemot vērā šī gada aktivitāti, gaidām, ka arī nākošo gadu interese par zinātni nemazināsies un ventspilniekiem un Ventspils viesiem būs iespēja piedalīties Zinātnieku nakts 2012 pasākumos.

Uz tikšanos nākamajā gadā!

Projekta koordinatore Karina Krinkele
Konkursa „Ķīmija mums apkārt” koordinatore Mārīte Jokubauska

Plašāku fotogrāfiju galeriju varat lejuplādēt šeit.

30.09.2011.