Ventspils Augstskolas radioteleskops RT-16 iegūst jaunu antenu (+FOTO, VIDEO)

20150729_102010

Šodien, 29. jūnijā, Irbenē balsta tornī tika pacelta Ventspils Augstskolas Starptautiskā radioastronomijas centra mazākā radioteleskopa jaunā antena, tādējādi tagad Irbenes radioteleskopu kompleksu veidos divas antenas – 32 m un 16 m diametrā. Jaunās antenas uzcelšana balsta tornī tika veikta ar SIA "Arsava" 350 t celtspējas celtni.

RT-16 antenas kopējais svars ir ap 16 t, primārā spoguļa diametrs ir 16 metri, sekundārā spoguļa diametrs 1.6 metri, atstarojošo virsmu veido 80 paneļi, darba frekvences no 1.4 līdz 12 GHz. Antenas izgatavošanas pamata materiāls ir oglekļa šķiedras polimērmateriāls. Jaunā antena tapusi infrastruktūras modernizācijas projekta IKSA-CENTRS ietvaros, kuru līdzfinansē Eiropas reģionālās attīstības fonds un būtisku finansiālu atbalstu sniedz Ventspils pilsētas pašvaldība.

Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra uzdevumi, izmantojot abus Irbenes kompleksa radioteleskopus, ir veikt fundamentālos pētījumus astronomijā un astrofizikā un lietišķos pētījumus kosmosa tehnoloģiju jomā. Infrastruktūras modernizācijas projekta IKSA-CENTRS ietvaros abi radioteleskopi RT-32 un RT-16 ir aprīkoti ar vienādām uztvērēju sistēmām, lai tie abi varētu sinhroni (vienlaikus) uztvert datus par vienu un to pašu kosmiskās telpas apjomu, tādējādi abi teleskopi, vienlaikus darbojoties, rada virtuālu teleskopu, kura diametrs ir ap 800 m (jeb attālums starp abiem teleskopiem). Tas nozīmē, ka Irbenes radioteleskopu kompleksā turpmāk būs iespēja darbināt arī virtuālu teleskopu ar diametru 800 m.

Turpmāk abas antenas tiks pielietotas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, tajā skaitā kosmisko atlūzu radiolokācijā, sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos – novērojot objektus ārpus Saules sistēmas. Tai pat laikā, ņemot vērā to, ka RT-16 jaunā antena ir vieglāka nekā vecā, teleskops aprīkots ar jaunu, mūsdienīgu vadības un piedziņas sistēmu, kas spēj nodrošināt augstus antenas pagriešanas ātrumus. RT-16 būs iespējams izmantot arī kosmiskām telekomunikācijām un antena var kalpot kā Zemes bāzes stacija satelītu apkalpošanai.

Jaunās RT-16 antenas piegādi un abu radioteleskopu vadības piedziņas sistēmu modernizāciju nodrošināja MT Mechatronics GmbH (Vācija). Jaunās antenas projektēšanu Vācijas uzņēmuma vadībā veica apakšuzņēmēji – 54th Research Institute of China Electronics Technology Group Corporation (CETC54) (Ķīna) un Instituto Geográfico Nacional (IGN) (Spānija). Pagājušajā nedēļā noritēja antenas montāžas darbi, kuru uzraudzību veica MT Mechatronics. Augstskolas inženieri sadarbībā ar MT Mechatronics un CETC54 veica uztverošo iekārtu montāžu jaunās antenas uztvērēju sistēmu korpusos.

Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas darbi tiek īstenoti projekta “(IKSA-CENTRS) Informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju valsts nozīmes pētniecības centra izveide”, Nr.2011/0044/2DP/2.1.1.3.1/11/IPIA/VIAA/006, Ventspils Augstskolas aktivitāšu ietvaros, kuru ieviešanu līdzfinansē Eiropas reģionālās attīstības fonds, Ventspils pilsētas pašvaldība, valsts budžets, Ventspils Augstskola.

 

Foto: J. Presņikovs, A. Ķesteris, A. Jēkabsone

29.07.2015.