Ārzemnieki Ventspils Augstskolā

20160222_161624

Pirmdien, 22. februārī, Ventspils Galvenajā bibliotēkā Ventspils Augstskolas (VeA) starptautiskie studenti vadīja pasākumu “Ārzemnieki Ventspilī”. Pasākuma organizatori bija studenti no Uzbekistānas, Marokas, Nigērijas, Indijas un Tadžikistānas. Šie studenti pauda savu viedokli par to, kā ir būt ārzemniekam Latvijā, sniedza klausītājiem nelielu ieskatu viņu ikdienā Ventspilī, kā arī bija sagatavojuši prezentācijas par savām dzimtajām valstīm.

Vispārējie iespaidi

Ventspils

Starptautiskie studenti pauda savu apmierinātību ar dzīvi Ventspilī; viņi visi izbauda šīs pilsētas mieru un skaisto dabu. Lai gan miers un nelielais iedzīvotāju skaits Ventspilī un vispār Latvijā dažiem no viņiem bija kā kultūršoks, jo viņi nāk no pilsētām ar vairākiem miljoniem iedzīvotāju, tomēr viņi atzīst, ka viņiem patīk, ka šī pilsēta ir mazāka, jo tādēļ te ir tīrāks un gaiss ir labāks.

Augstskola

Vispārīgais iespaids par augstskolas ēku ir tāds, ka tā ir ļoti ērta, jo visi Ventspils Augstskolas bloki ir apvienoti. Izej vienkārši cauri dažiem gaiteņiem un jau esi auditorijā! Starptautiskie studenti atzinīgus vārdus teic arī par lekcijām. Viņi atzīst, ka līmenis ir ļoti augsts un ka pasniedzēji ir ieinteresēti rezultātā. Viņi par lielisku uzskata to, ka pasniedzēji ir ļoti izpalīdzīgi un ka viņiem rūp studenti, viņi ir saprotoši.

Kā viņi jūtas starp mums?

Viņi apgalvo, ka visi stereotipi par latviešiem ir izrādījušies nepareizi. Mēs neesam auksti un nedraudzīgi, varbūt nedaudz kautrīgi. Tomēr studenti apgalvo, ka, tiklīdz viņi bija latviešus labāk iepazinuši, viņi uzzināja, ka latvieši ir patiešām izpalīdzīgi un jauki. Kā mūsu valsts reklāmā: “Latvieši ir kā kokosrieksti – no ārpuses cieti, taču, ja izdodas pāršķelt kokosrieksta čaulu, tās iekšpusē var sastapt patiesi draudzīgu sirsnību…” Viņi uzskata, ka cilvēki Latvijā nav aizspriedumaini un pārņemti ar stereotipiem. Nu, lielākoties tā nav. Varbūt reizēm klubos kāds izrāda nepieklājīgu interesi par starptautiskajiem studentiem, bet tā notiekot ļoti reti.

Ventspils tadžika, uzbeka, marokāņa un indieša skatījumā

Bekhzod (no Tadžikistānas) uzskata, ka Eiropas robežu politika ir patiešām lieliska, jo mēs (latvieši) varam brīvi ceļot, izbaudot Eiropas Šengenas sapni bez robežām.

Shakhzoda (no Uzbekistānas) iepazīstināja ar to, ko viņi dara brīvajā laikā. Šī pieredze viņiem ir bijusi patiešām aizraujoša, jo viņiem ir bijusi iespēja iepazīt citas kultūras, tajā skaitā arī nacionālos ēdienus. Viņiem patīk kopīgi gatavot ēst, tādēļ vienu vakaru viņi pagatavo marokāņu ēdienu, citu vakaru – uzbeku, un vēl nākamajā vakarā – latviešu nacionālo ēdienu. Viņiem patīk braukt ar riteņiem pa pilsētu un uzņemt fotogrāfijas. Kā arī mācīties latviešu valodu!

Mahmoud (no Marokas) patīkami pārsteidza klausītājus, iepazīstinot sevi latviešu valodā, kā arī klausītāji varēja vien nobrīnīties par Steve (no Indijas) atmiņu, jo viņš no galvas zināja tik daudzus faktus par savu dzimteni!

Kā arī dzirdēt par viņu dzimto valstu kultūrām bija ļoti interesanti. Klausītāji redzēja ļoti skaistas un mums neierastas ainavas un arhitektūras pieminekļus no Nigērijas, Marokas un Indijas, arī skaistos Nigērijas tautas tērpus.

Noslēguma vietā

Šis pasākums izvērtās ne tikai par iepazīšanos ar pašiem studentiem, bet arī ar viņu spēcīgo ticību tam, ka nav svarīgi, no kurienes mēs nākam vai kā mēs atšķiramies – vissvarīgākais ir iemācīties pieņemt vienam otru, iegūst jaunus draugus un izmantot savā labā globalizāciju, un, kā Ademola (no Nigērijas) apgalvo – smaidīt daudz biežāk, jo tas padara pašu dzīvi baudāmāku un atver cilvēkus. Protams, viņiem pietrūkst mājas un viņu nacionālie ēdieni, tomēr bija lieliski dzirdēt, ka viņiem patīk būt arī te. Otabek (no Uzbekistānas) pat atzina, ka viņam pietrūka Latvija, kamēr viņš bija atpakaļ savā dzimtenē! Šis pasākums bija arī sākums ciešākai sadarbībai starp starptautiskajiem studentiem un VeA Studentu padomi, jo viņu pārstāvji apmeklēja pasākumu.

Mēs esam pateicīgi Ventspils Galvenajai bibliotēkai par iespēju tajā aizvadīt šo pasākumu!

 

23.02.2016.